aszinkron motor
[vízgépészet, energiatermelés]
asynchronous motor
[hydromachinery, hydropower]
Definíció:

Háromfázisú árammal működő villamos motor. Az állórész tekercseinek forgó mágneses mezeje metszi a forgórész lágyvas testének tekercselését, aminek hatására az ebben keletkezett áram elektromágnessé teszi a forgórész vastestét, és a két eletromágnes egymásrahatása nyomatékot hoz létre a tengelyen.

Az ~ fordulatszáma kicsit kisebb, mint a pólusszámának megfelelő szinkron motor fordulatszáma. A különség a szlip (a forgórész lemaradása az állórész forgó mágneses mezejétől), ami kis teljesítménynél kb. 5-6% de nagy gépeknél 0,5-1% is lehet a névleges teljesítménynél.

A rövidrezárt forgórészű kalickás ~ gyakorlatilag nem igényel karbantartást. Az indítási nyomatéka a névlegesnek kb. 2,3-szorosa. Az indítási áramlökés direkt indítás esetén a névleges áramnak kb. 5-szöröse, csillag-delta indítás esetén pedig kb. 3,5-szerese.

A csúszógyűrűs ~ forgórész áramát csúszógyűrűkön kivezetik, és indulásnál változtatható ellenállással szabályozzák. Az indítási nyomatéka és indítási árama az előbbinél jóval kisebb.

Forrás:
  • (KSB 1990)
Szerkesztő/szerző: Fáy Árpád